Temor do Senhor
O temor do Senhor é o princípio da sabedoria. Não se trata de medo, mas de reverência profunda, respeito e admiração diante da santidade e grandeza de Deus.
O princípio da sabedoria
A Escritura afirma que temer ao Senhor é o primeiro passo para a verdadeira sabedoria. Quem teme a Deus discerne o certo e aprende a viver com prudência.
Frica de Domnul este începutul înțelepciunii;
toți cei ce o păzesc au o minte sănătoasă
și slava Lui ține în veci.
Începutul înțelepciunii este frica de Domnul
și știința sfinților este priceperea.
Frica de Domnul este școala înțelepciunii
și smerenia merge înaintea slavei.
Apoi a zis omului: ‘Iată, frica de Domnul, aceasta este înțelepciunea;
depărtarea de rău este pricepere.’"
Frica de Domnul este curată și ține pe vecie;
judecățile Domnului sunt adevărate, toate sunt drepte.
Ele sunt mai de preț decât aurul, decât mult aur curat;
sunt mai dulci decât mierea, decât picurul din faguri.
Robul Tău primește și el învățătura de la ele;
pentru cine le păzește, răsplata este mare.
Bênçãos do temor
Quem teme ao Senhor encontra vida longa, provisão e proteção. O temor de Deus nos guarda do mal e nos conduz à humildade.
Răsplata smereniei, a fricii de Domnul,
este bogăția, slava și viața.
Frica de Domnul lungește zilele,
dar anii celui rău sunt scurtați.
Frica de Domnul este un izvor de viață,
ea ne ferește de cursele morții.
Prin dragoste și credincioșie, omul ispășește nelegiuirea,
și prin frica de Domnul, se abate de la rău.
Ferice de omul care se teme necontenit,
dar cel ce-și împietrește inima cade în nenorocire.
Gustați și vedeți ce bun este Domnul!
Ferice de omul care se încrede în El!
Temeți-vă de Domnul voi, sfinții Lui,
căci de nimic nu duc lipsă cei ce se tem de El!
Vivendo no temor do Senhor
Temer ao Senhor é obedecer seus mandamentos, andar em seus caminhos e amá-lo de todo coração. Essa reverência se expressa em justiça e integridade.
Voi să mergeți după Domnul Dumnezeul vostru și de El să vă temeți; poruncile Lui să le păziți; de glasul Lui să ascultați; Lui să-I slujiți și de El să vă alipiți.
Să păzești poruncile Domnului Dumnezeului tău, ca să umbli în căile Lui, și să te temi de El.
Slujiți Domnului cu frică
și bucurați-vă tremurând.
Veniți, fiilor, și ascultați-mă,
căci vă voi învăța frica de Domnul!
Cine este omul care dorește viața
și vrea să aibă parte de zile fericite?
Ferește-ți limba de rău
și buzele de cuvinte înșelătoare!
Depărtează-te de rău și fă binele;
caută pacea și aleargă după ea!
Acum, frica de Domnul să fie peste voi; vegheați asupra faptelor voastre, căci la Domnul Dumnezeul nostru nu este nicio nelegiuire, nici nu se are în vedere fața oamenilor, nici nu se primesc daruri."
Să nu vorbești de rău pe un surd și să nu pui înaintea unui orb nimic care să-l poată face să cadă, ci să te temi de Dumnezeul tău. Eu sunt Domnul.
Niciunul dintre voi să nu înșele deci pe aproapele lui și să te temi de Dumnezeul tău, căci Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.
Dacă fratele tău sărăcește și nu mai poate munci lângă tine, să-l sprijini, fie ca străin, fie ca venetic, ca să trăiască împreună cu tine. Să nu iei de la el nici dobândă, nici camătă: să te temi de Dumnezeul tău, și fratele tău să trăiască împreună cu tine.
Văspun vouă, prieteniiMei, să nu vă temeți de cei ce ucid trupul, și după aceea nu mai pot face nimic.Am să vă arăt de cine să vă temeți. Temeți-vă de Acela care, după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de El să vă temeți.